Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Vodafone, Metaverse’de mağaza açtı

Vodafone, Türkiye telekom sektöründe Metaverse'de mağaza açan ilk operatörlerden biri oldu. Operatörün yeni nesil perakende anlayışına uygun olarak tasarlanan Vodafone Metaverse Mağaza'da, müşterilere operatörün ürün ve hizmetlerine sanal evrende erişme kolaylığı sunuluyor.

Başaranlı öğrenciler ilk bilim fuarlarından tam not aldı

Aydın'ın Kuyucak İlçesi kırsal Başaran Mahallesi'nde ilk defa Bilim Fuarı yapıldı. Fuara katılan Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, öğrencilerin hazırladığı bilim projelerine büyük ilgi gösterdi ve öğrencilere teşekkür ederek projelerin devamını istedi.

Manisa Bilişim Şenliği Atatürk Kent Parkı’nda başladı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesinin katkı sağladığı Manisa Bilim Şenliği'nin açılış törenine katıldı.

Karaman’da Dijital Şehir İkiz Projesi çekimleri başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Dijital Şehir İkizleri-3 Boyutlu Model Oluşturma' çalışmaları pilot il olarak seçilen Karaman'da başladı.

Keban’da 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarı

Elazığ'ın Keban ilçesinde bulunan Musa Coşkun Ortaokulunda 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarı gerçekleştirildi.

Balkanlarla ilgili yeni dijital arşiv araştırmacıların hizmetine sunulacak

Türkiye'de Balkan araştırmaları konusunda ilk ve tek enstitü olma özelliğini taşıyan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü, araştırmacılara Balkanlar'daki Osmanlı mimarisi ile buluşma fırsatı sunmaya hazırlanıyor.

   Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesi Zonguldak’ta gerçekleşecek   

 Batı Karadeniz Startup Weekend Girişimcilik Kamplarının ilki 13-14-15 Mayıs 2022 tarihlerinde Karadeniz Siber Güvenlik Zirvesinde gerçekleştirilecek.   

  Siber Vatan projesiyle siber güvenlik uzmanları yetiştirilecek   

 Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile Kastamonu Üniversitesi (KÜ) arasında imzalanan protokolle “Siber Vatan” programı çerçevesinde siber güvenlik uzmanları yetiştirilecek.   

Yerli İHA JACKAL ilk kez İngiltere semalarında uçacak

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan bir üniversitede üretilen ve 15 kilogram yük taşıyıp, 130 kilometre menzilde uçuş gerçekleştirebilen yerli İHA Jackal ilk kez İngiltere semalarında uçacak.

Bilgievleri, TEKNOFEST'te yarışacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgievleri, bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun'da gerçekleştirilecek TEKNOFEST'e 4 projeyle katılacak.

iPhone’un içinde bir servet yatıyor

Eski telefonların oluşturduğu elektronik atıklar çevreye zara verirken aslında içlerinde atılmayacak kadar önemli materyalleri de bulunduruyor.

Bakan Varank: 'Yapay zekada Türkiye olarak başat aktörlerden biri olabilmek için çalışıyoruz'

Bilişim Vadisi'nde düzenlenen Yapay Zeka ve Coğrafi İşaretli Ürünler İş Birliği Töreni'ne katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yapay zekada Türkiye olarak başat aktörlerden biri olabilmek için çalışıyoruz dedi.

İnternet kullanımı yaşı düştü, çocuklara karşı siber zorbalık arttı     

Türkiye genelinde çocuklarda internet bağımlılığı ebeveynlerin ilk sorunları başında geliyor. İnternet ilk kullanma yaşının son yıllarda 2'ye kadar düşmesi ve son birkaç yılda ortaya çıkan siber zorbalık çocuklar için oldukça tehlikeli bir hal aldı. Siber uzmanları ise, öncelikle çocuğu eleştirmeden dinlemek gerektiğini ve ebeveyn sağlıklı bir dinleyici olmasının gerektiğini söyledi. 

ETÜ’lü öğrenciler İnsansız Hava Sistemleri Yarışmasında finale kaldı   

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) teknoloji takımlarından ETU Unmanned Aerial Vehicle (UAV), öğrencilere yönelik insansız hava araçları yarışması olan Student Unmanned Aerial Systems’de (SUAS) finale yükseldi.   

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü 

Ordu’da yaşayan emekli imam Ahmet Ergin, dere kenarına hurda malzemeleri de kullanarak kurduğu sistem ile evinin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını bedava karşılayabiliyor.

Lise öğrencileri çizgi izleyen otonom robotlar üretiyor

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde lisede oluşturulan robotik kodlama atölyesinde eğitim alan öğrenciler, çizgi takip eden otonom robotlar üretiyor. Okulun atölyesinde eğitim alan 10. sınıf öğrencisi Reyhan Dayı da, çizgi izleyen robotu ile İstanbul'da düzenlenen Robot Olimpiyatlarında Türkiye birincisi oldu.

Diyarbakır Sanayi Mektebi bünyesinde simülasyon odası   

DİSİAD’ın, DTSO ve DİMAD ortaklığında yürüttüğü proje çerçevesinde Sanayi Mektebi bünyesinde simülasyon odası kuruluyor.   

Lise öğrencisi saatte 200 kilometre hıza çıkabilen yarış dronu yaptı

Kocaeli'de 17 yaşındaki lise öğrencisi Yunus Emre Filiz, saatte 200 kilometre hıza ulaşabilen yarış dronu yaptı.

Merdiven çıkan robot yaptılar, olimpiyatlarda birinci oldular

Kocaeli'de eğitim gören Anadolu Lisesi öğrencileri, merdiven çıkan robot üretti. İTÜ'nün düzenlediği Uluslararası Robot Olimpiyatları'na bu robotla katılan öğrenciler, birinciliği göğüsledi.

Toplam 34 haber.