Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

5. Bilişim Günleri'nde 'Yapı Bilgi Modellemesi' ele alındı

Kocaeli'de düzenlenen 5. Bilişim Günleri etkinliğinde 'Yapı Bilgi Modellemesi' konusu ele alınarak, yenilikçi teknolojiye ait birçok konu katılımcılara anlatıldı.

ASELSAN’dan yaklaşık 32 milyon dolarlık ihracat anlaşması

Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN), uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik, aviyonik sistemleri içeren 31,81 milyon dolar tutarında bir satış sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Bilal Erdoğan’ın katılımıyla İcathane Laboratuvarı açıldı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan'ın katılımıyla Batman Üniversitesi Merkez Kampüsünde İcathane Laboratuvarı açıldı.

Türk savunma sanayii, kabiliyetlerini Afrika’da sergileyecek

Türkiye, Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'da düzenlenecek Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022'ye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği (SSI) desteğiyle 25 firma ile katılacak.

Uçan arabalar sonunda geliyor, ilk kez gökyüzünde !

Kocaeli'de üretilen uçan arabalar, ilk kez görücüye çıktı. Gökyüzüne yükselen uçan araba herkeste merak uyandırdı.

Avukatlar'a ayda 29 saat tasarruf ettiren uygulama

Her yıl artan adli işlemler, mahkemelerin yoğunluğu gibi birçok sebepten dolayı bazı işlemlerinde zaman kaybeden avukatlar, çareyi mobil uygulamada buldu.

EGO’da hizmet kalitesini artıracak yapay zeka dönemi

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) EGO Genel Müdürlüğü, toplu taşıma otobüslerinde video yönetim sistemi ve yapay zeka kullanımı için başlangıç toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Varank: 'Kendi yazdıkları oyunu Amerikalılara 200 milyon dolara satan gençlerimiz hikayeyi yazacak, biz inanıyoruz'

Kocaeli'de Oyun Geliştirme Kampında gençlerle buluşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Oyun firmalarımız müthiş yatırımlar alıyor. En son üniversiteden 5-6 sene önce mezun olan ve 9 kişilik bir ekibiyle oyun yazan arkadaşımız o oyunu 200 milyon dolara Amerikalılara satmış. Bu işe 9 kişi başlamışlar ve 11 kişi olmuşlar ve hepsi şirketten pay sahibi olmuş. İşte yeni nesil ekonomi dediğimizde biz bundan bahsediyoruz. Bu hikayeyi sizler yazacaksınız. Biz size inanıyoruz' dedi.

Kocaelili gençler Teknofest'e damga vurdu

Karadeniz'de gerçekleşen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan E-Gençlik takımları büyük başarı elde etti.

Günlük internet kullanım süresi rekor kırdı

İnternet kullanım süreleri artıyor

İncir ve zeytindeki mucizevi olay...

İncirin ve zeytindeki mutluluk hormonlarının vücudu virüslere karşı koruduğu belirtildi

TEKNOFEST'te 'Genc-i Ala' rüzgarı

Başiskele Belediyesi, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST'te stant açtı.

Elon Musk'un hayali, Kocaeli'de gerçek oldu

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde bir firma, Elon Musk'un hayalini gerçekleştirerek, altyapısı olmadığı için internet hizmeti alamayan ev ve iş yerlerine, çok kısa bir sürede internet hizmeti götürüyor. Firma, internet hizmetini geleneksel altyapıdan bağımsız bir şekilde, antenler vasıtası ile taşıyor.

Gölcük Fen Lisesi öğrencilerinden büyük başarı

Gölcük Fen Lisesi öğrencilerinin, Gölcük Belediyesi desteğiyle hazırladığı proje TEKNOFEST 2022 çerçevesinde düzenlenen yarışmada ilk 10'a girdi.

Türkiye’nin 2 süper bilgisayarından birisi öğrencilerin kullanımına açıldı

Dünyanın ilk 500 süper bilgisayarı listesinde yer alan ve Türkiye'nin iki süper bilgisayarından birisi olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Merkezi içerisinde bulunan süper bilgisayar, akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrencilerin kullanımına açıldı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın 'Sizin emrinizde' diyerek duyurduğu süper bilgisayarı kullanmak için başvurular askidacore.com internet sitesinden yapılabilecek.

Ortaokul öğrencilerinden örnek proje

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde yaşayan ortaokul öğrencileri, geliştirdikleri su tasarrufu projesiyle Samsun'da gerçekleşecek olan Teknofest'e davet edildi.

Trafiko artık sanal dünyada

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çocukların trafik eğitimini alması ve eğlenceli vakit geçirmesi için geliştirdiği 'Trafiko' oyununu sanal dünyaya taşıdı.

7'den 70'e herkes 'Gökyüzü Gözlem Geceleri' şenliğinde buluştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen 'Gökyüzü Gözlem Geceleri' etkinliği başladı. Her yaş grubundan katılımın olduğu etkinlikte ziyaretçiler eğlenirken öğrendi.

Bu yarışma Türkiye'de ilk kez düzenleniyor

Teknofest çerçevesinde bu yıl Türkiye'de ilk kez Hyperloop Geliştirme Yarışması gerçekleştirildi.

Toplam 72 haber.