Sağlık

Sağlık Haberleri

Otizmli bireylere nasıl davranılması gerektiğini uzmanı anlattı

KOCAELİ (İHA) – Okul öncesi öğretmeni Türkan Boz, otizmli bireylere nasıl davranılması gerektiği konusunda, Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi ona güler yüzlü ve samimi yaklaşmamız gerektiğidir. Bu durum onun kaygı durumunu azaltacak ve bizi kendine daha yakın hissedecektir dedi.

Yüksek riskli hastalara uygulandı, canlı yayınlandı

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez canlı yayın ile 3 hastaya TAVI yöntemiyle kalp kapak değişimi operasyonu yapıldı.

Türkiye’de her dört ölümden birinin nedeni: Hipertansiyon

Dünyadaki erişkin nüfusun yüzde 26'sının hipertansiyon hastası olduğunu ifade eden Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, 2025 yılında bu oranın yüzde 29'lara ulaşacağını belirterek, 'T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışmaya göre de Türkiye'de her dört ölümden birinin nedeninin hipertansiyon olduğu ortaya konmuştur' dedi.

Covid-19 geçiren kişilerde psikiyatrik sorunlar görünme sıklığı arttı

Psikiyatri Uzmanı Dr. Süleyman Korkmaz, Covid-19 geçiren kişilerde psikiyatrik belirtiler görüldüğünü ve panik atak, depresyon ve kaygı bozukluğu şikayetiyle kliniklere başvuran kişilerin sayısının arttığını söyledi.

Doç. Dr. Demirelli: “Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır”

Kayseri Şehir Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Demirelli Dünya Hipertansiyon günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 'hipertansiyon maalesef ülkemizde de her 4 ölümden birinin nedenini oluşturmaktadır' dedi.

“Koku kaybı, parkinson hastalığının ilk klinik belirtilerinden olabilir”

Koku kaybı olarak bilinen anosminin birçok nörolojik hastalıkla ilişkisi bulunduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Nicer Korkut Bıçak, 'Anosminin en sık nedenleri arasında alerjiler, viral enfeksiyonlar, kafa travmaları bulunmaktadır. Covid-19 enfeksiyonu sırasında ve sonrasında anosmi görülmektedir. Koku kaybı Alzheimer, Parkinson gibi bazı nörodejeneratif hastalıkların ilk klinik belirtilerinden olabilir' dedi.

  İl Sağlık Müdürü Bilge: “Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir”   

  Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, “Yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yeterli olabilir.

Kartepe Belediyesi personellerine sağlıklı beslenme eğitimi verildi

Kartepe Belediyesi personellerine Doğru Bilinen Yanlışlar ve Sağlıklı Beslenme konulu eğitim verildi.

 Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı cezai yönden ele alındı   

Uyuşturucu bağımlılığı hırsızlık, yağma, adam öldürme gibi birçok suçun temelini oluşturuyor

Başkan Demircan'dan hemşirelere: "Hakkınız ödenmez"  

Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, "Covid-19 ile mücadelede kahramanca görevlerini ifa eden değerli hemşirelerimizin hakkı ödenmez.

Hemşire adayları vatandaşları “inme” konusunda bilgilendirdi

İnme Haftası etkinlikleri çerçevesinde EBYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi İç Hastalıkları Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlar bilgilendirildi.

Uzmanından güneş alerjisi uyarısı

Uzm. Dr. Eda Haşal, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşları güneş alerjisine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yorgunluk ve iştahsızlık şikayetleri olan hastanın belinden 16 cm’lik kitle çıktı

Denizli'de yaşayan 67 yaşındaki Meryem Alca, halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi şikayetlerle Özel Denizli Cerrahi Hastanesi'ne gitti. Hastanede yapılan incelemeler sonucu belinde yıllar önce geçirmiş olduğu bir ameliyatta takılan vidaların 16 cm'lik apse oluşmasına neden olduğu ortaya çıktı. Alca, devasa büyüklükteki kitleden, Ortopedi-Travmatoloji ve Dahiliye Uzmanının iş birliği ile yapılan operasyonun sonucunda kurtuldu.

Fiziksel aktivitenin faydalarına dikkat çekmek için yürüdüler

Samsun'da fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak için sağlık çalışanları tarafından 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Gününde yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Kaybolduktan 4 gün sonra bulunan çocuk sağlığına kavuştu

Kars'ta kaybolduktan 4 gün sonra kayanın dibinde uyurken bulunan 12 yaşındaki Tarık Altun, sevk edildiği Van'da yapılan tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Hastane enfeksiyonlarını önlemenin en kolay yolu el hijyeni

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Kazak, hastane enfeksiyonlarını önlemenin en kolay, en ucuz ve en önemli yollarından birisinin etkili bir el hijyeni uygulamak olduğunu söyledi.

Glütensiz diyetle çölyak hastalığı tedavi edilebilir

Çölyak hastalığının, genetik olarak yatkın kişilerde tahıllarda bulunan gluten isimli proteinlerin alımıyla ortaya çıkan, ince bağırsağı etkileyen kronik, çok organlı otoimmün bir hastalık olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzm. Dr. Taner Akyol, 'Hastalığın tedavisi öncelikle hasta eğitimi, motivasyon ve takip gerektiren glutensiz bir diyettir' dedi.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 SMA hastalığına umut olacak

Üsküdar Üniversitesi, dünyada ilk kez CRISPR Prime Editing teknolojisini, SMA hastalığında denedi. Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, 'Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında ilk gen tedavilerinden birini hayata geçirmeyi planlıyoruz.' dedi.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, suça karışma oranını artırıyor

Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Doç. Dr. İsmail Akaltun, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun önemli akademik, sosyal ve psikiyatrik problemlere yol açarak suça karışma oranını arttırdığını ve olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Toplam 120 haber.