SON DAKİKA : Dünya Sağlık Örgütü Duyurdu !

Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği salgınını 'küresel acil durum' ilan etti

PAYLAŞ
Bak Kocaeli Haber - Son Dakika Kocaeli Haberleri - Dünya Haberleri - Merve Şener

Maymun çiçeği virüsü vakaları giderek artıyor. 

Son açıklanan rakamlara göre; virüs 65 ülkede görüldü. Toplam vaka sayısı ise 15 bin 600 oldu.

Vaka sayısının giderek artmasıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgını küresel acil durum ilan etti. 

 

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958'de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek hastalığı benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle hastalığa 'maymun çiçeği' adı verildi. İnsanda ilk maymun çiçeği vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kaydedildi. O zamandan beri, diğer Orta ve Batı Afrika ülkelerindeki insanlarda maymun çiçeği bildirilmiştir.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Maymun çiçeği hastalığı, maymun çiçeği virüsü ile enfeksiyonun neden olduğu nadir bir hastalıktır. Monkeypox virüsü, Poxviridae ailesindeki Orthopoxvirus cinsine aittir. Orthopoxvirus cinsi ayrıca variola virüsünü (çiçek hastalığına neden olur), vaccinia virüsünü (çiçek hastalığı aşısında kullanılır) ve sığır çiçeği virüsünü içerir.

 

 

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958'de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verildi. İnsanlarda ilk maymun çiçeği vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DRC) kaydedildi. ) çiçek hastalığını ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba döneminde. O zamandan beri, diğer bazı orta ve batı Afrika ülkelerindeki insanlarda maymun çiçeği bildirilmiştir: Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone. Enfeksiyonların çoğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde.

 

İnsanlarda görülen maymun çiçeği hastalığı vakaları, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Singapur ve Birleşik Krallık'taki vakalar da dahil olmak üzere, uluslararası seyahat veya ithal hayvanlarla bağlantılı olarak Afrika dışında meydana geldi.

 

Maymun çiçeğinin doğal rezervuarı bilinmemektedir. Bununla birlikte, Afrika kemirgenleri ve insan olmayan primatlar (maymunlar gibi) virüsü barındırabilir ve insanları enfekte edebilir.

 

Maymun Çiçeği Hastalığının Belirtileri

İnsanlarda, maymun çiçeği hastalığı semptomları çiçek hastalığı semptomlarına benzer ancak onlardan daha hafiftir. Maymun çiçeği hastalığı ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunlukla başlar. Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği semptomları arasındaki temel fark, maymun çiçeğinin lenf düğümlerinin şişmesine (lenfadenopati) neden olurken çiçek hastalığının olmamasıdır. Maymun çiçeği hastalığı için kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomlara kadar geçen süre) genellikle 7-14 gündür ancak 5−21 gün arasında değişebilir.

 

Maymun çiçeği hastalığı şu şekilde başlar:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Sırt ağrısı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Titreme
 • Yorgunluk

Yüksek ateşin ortaya çıkmasından 1 ila 3 gün sonra (bazen daha uzun) hastada, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan bir kızarıklık gelişir.

 

Lezyonlar düşmeden önce aşağıdaki aşamalardan geçer:

 • Maküller
 • Papüller
 • Veziküller
 • Püstüller
 • Kabuklar

Hastalık tipik olarak 2-4 hafta sürer. Maymun çiçeği hastalığı Afrika'da, yakalanan her 10 kişiden 1'inde ölüme neden olmuştur.

BAKKOCAELİ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN